ملک یابی در زمینه های خرید و فروش املاک در ترکیه قیمت های ویژه خرید خانه در ترکیه ، آپارتمان ، ویلا و زمین...

ادامه

اجاره مغازه 30 متری در بلوارپاسدارگمنام. شیشه میرال. کرکره برقی. آب. برق. گاز. تلفن. کف سنگ. سرویس بهداشتی. من...

ادامه
 
مراحل کلی اجاره آپارتمان

معمولا اجاره  آپارتمان و خانه جدید دارای سه مرحله زیر است که در هر مرحله توجه به نکات کوچک اما تاثیر گذاری کار را بسیار آسان می کند.

این نکات در هرمرحله به شرح زیر می باشند :

 1. مرحله اول ؛ تخلیه خانه کنونی

  معمولا یک ماه قبل از اتمام موعد قرارداد باید با صاحب خانه ی قبلی خود موضوع تخلیه را در میان بگذارید تا مالک پول ودیعه شما را آماده کند.
  در این مواقع برخیآموزش خرید و فروش املاک عنوان می‌کنند که باید مستاجر جدید پیدا شود تا پول ودیعه را از آن فرد بگیرند و به شما بدهند. بنابراین در بسیاری از او‌قات باید خود را آماده کنید که پول ودیعه خود را ممکن است 10 روز تا یک ماه بعد از تخلیه دریافت کنید.اگر مهلت قرارداد تمام شده باشد می‌توان از اهرم‌های فشاری مانند شورای حل اختلاف استفاده کرد اما به دلیل طولانی بودن مراحل اداری بسیاری از مستاجران و موجران ترجیح می‌دهند به صورت توافقی مشکل را حل کنند.اگر آموزش خرید و فروش املاکخانه پس دادن ودیعه شما را مشروط به پیدا کردن مستاجر جدید کرده، خود شما می‌توانید اقدام به پیدا کردن مستاجر کنید! تعجب نکنید، این کار بسیار مرسوم شده و بسیاری از آموزش خرید و فروش املاکروزنامه‌ها را خود مستاجران داده‌اند تا برای خانه کنونی شما زودتر مشتری پیدا شود.شما ممکن است هنوز خانه قدیمی‌ خود را تخلیه نکرده باشید و بخواهید برای اجاره خانه جدید پای قرارداد‌ بروید و ودیعه را پرداخت کنید، در این مواقع معمولاآموزش خرید و فروش املاک قبلی شما یک دوم یا یک سوم ودیعه شما را پرداخت می‌کند و می‌توانید آن مبلغ را به عنوان پیش پرداخت به صاحب خانه ی جدید پرد‌اخت کنی و زمانی که خانه را تخلیه کردید و خیال  املاکراحت شد، بقیه پول ودیعه را می‌گیرید و قبل از اسباب‌ کشی آن را به صاحب خانه جدیدتان پرداخت میکنید.
 1. قدم دوم ؛ تنظیم قراردادمسلما مقدار کمیسیون مهمترین مورد برای طرفین معامله است.
 2. توجه کنید که برخی مشاوران املاک به صورت غیرقانونی یک دوم یا یک سوم اجاره را از طرفین دریافت می‌کنند و در برخی مواقع حتی برخی آژانس‌ های بالای شهر یک اجاره کامل را نیز به عنوان کمیسیون دریافت می‌کنند اگر مشاور املاکی کمیسیون را بیشتر از تعرفه قانونی دریافت کند چه باید کرد؟در این مواقع باید از مشاور املاک بخواهید که به شما رسید دهند، مشاوران ایران املاک در هر صورتی موظف هستند که به مشتریان خود رسید بدهند و مبلغ کمیسیون را در آن به طور کامل ذکر کنند، در صورتی که از شما کمیسیون بیشتری گرفته شد، می‌توانید رسید خود را به اتحادیه ببرید و شکایت کنید.حواس‌تان باشد برخی آژانس‌های معروف املاککه وکیل‌های درجه اولی هم دارند قبل از قرار‌داد و در زمان پیدا کردن خانه از شما توافقی را می‌گیرند که مبلغ کمیسیون را در آن بیشتر از مقدار تعرفه ذکر کرده‌اند و در صورت امضای این توافقنامه به هیچ عنوان نمی‌توانید شکایت کنید و دستتان به هیچ جایی بند نیست.برخی مالکان و مستاجران بدون آن که آژانس مسکن دخالتی داشته باشد همدیگر را پیدا می‌کنند(مثلا از طریق آگهی) تا چند سال قبل که برای عقد قراردادها به کد رهگیری نیازی نبود مالک و مستاجر به صورت دستی قراردادی را تنظیم می‌کردند اما در حال حاضر برای دریافت کد رهگیری باید حتما به مشاوران املاک مراجعه کنید.طبق قانون اگر املاک نقشی در پیدا کردن خانه نداشته باشد برای ثبت قرار‌داد و دریافت کد رهگیری باید یک هشتم مبلغ اجاره را دریافت کند.
  برخی آژانس‌ها هم البته به صورت غیرقانونی یک ششم مبلغ اجاره آپارتمان را دریافت می‌کنند.
  توافقهایی مانند زمان تخلیه، میزان جریمه دیر کرد، تضمین های تخلیه و اجاره، پرداخت هزینه های مختلف خانه و … همگی در زمان عقد قرارداد اجرا می شوند و یک توافق غیرمنطقی می تواند یک سال تمام، آرامش و آسایش شما را مختل کند.
 3.  

  1. قدم سوم ؛ جریمه دیرکرددر مرحله ی قبلی به بررسی فوت و فن زمان تخلیه خانه و نکات مهم کمیسیون و تنظیم قرارداد پرداختیم.در قسمت دوم به بررسی نکاتی می پردازیم که مستاجران باید در زمان عقد قرارداد حسابی حواسشان را جمع کنند و از همان ابتدا سنگ هایشان را با مالکان واکنند.قراردادهای قدیمی که با نام سربرگ در اختیارمشاوران ایران املاکقرار گرفته بود دارای برخی کاستی ها و نواقصی بود که باعث می شد اختلافاتی بین املاکبه وجود آید اما در قراردادهای جدید بسیاری از نواقص برطرف شده و خیال طرفین معامله راحت تر است.در متن قرارداد جای “اجرت المثل ایام تصرف” یا همان “جریمه دیر کرد” خالی است و با یک فرمول ساده محاسبه و در قرارداد نوشته می شود
   اگر مستاجر پس از مهلت اتمام تخلیه، خانه را تخلیه نکرد موظف است به ازای هر روز دیرکرد جریمه تعیین شده را پرداخت کند و اگر هم آموزش خرید و فروش املاک پس از تخلیه خانه و پایان آموزش خرید و فروش املاکدریافتی را پس نداد موظف است به ازای هر روز دیرکرد جریمه تعیین شده را به مستاجر پرداخت کند.یک نکته مهم! در اینگونه قراردادها توافق بر هر چیزی ارجحیت دارد
     ایران املاک معمولا ترجیح می دهند درباره زمان تخلیه به توافق برسند و وارد بازی پیچیده دریافت جریمه نشوند و روال براین است که هر کدام از طرفین در صورت عدم توانایی تخلیه یا پرداخت ودیعه از دیگری مهلت معقولی بخواهند و این ماجرا معمولا با آرامش می تواند حل و فصل شود.اگر موضوع با دعوا حل نشد اجرت المثل ایام تصرف چگونه محاسبه می شود؟

   اجاره ماهیانه را تقسیم بر تعداد ماه و حدود 20 درصد به آن اضافه کنید. مبلغ حاصل شده، میزان جریمه روزانه است که باید هر کدام از طرف ها در صورت عدول از قرارداد پرداخت کند.
   بر فرض اگر مبلغا اجاره ماهیانه 100 هزار تومان است، باید روزانه 4 هزار تومان به عنوان جریمه پرداخت شود.

تاريخ تنظيم: شنبه 15 اسفند ماه 1394
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.